Fredrik Reinfeldt besökte slaktföretaget Qibbla Halal på slakthusområdet med anledningen av inledningen av Ramadan. Han talade om respekt för olikheter, när halal-slakt kom på tal, som om det fanns en omotiverad intolerans mot det som var annorlunda hos vissa svenskar. Undrar om Reinfeldt sett eller vet något om hur slakt utan bedövning går till och vad det innebär från djurskyddssynpunkt. Upp till fyra minuter kan det ta innan ett nötkreatur som fått halsen avskuren förlorar medvetandet och dör. Muslimerna i Sverige är pragmatiska och accepterar bedövning innan avlivning, till skillnad från rättroende judar som överhuvudtaget inte accepterar bedövning (kosherslakt). Jag vet inte om Qibbla Halal bara stycker svenskt kött från bedövade djur – hoppas det är så. Den som sett och vet något om slakt utan bedövning, inser att det är fullkomligt oacceptabelt från djurskyddssynpunkt.
Sverige, Norge, Island och Schweiz förbjuder slakt av obedövade djur. Frågan diskuteras inför en revidering av EU:s slaktdirektiv. Det europeiska djurskyddet Eurogroup for Animals vill driva frågan. I nuvarande slaktdirektiv sägs att som grundprincip gäller att djuret ska bedövas innan avblodning. Men övriga EU-länder har ingen nationell lagstiftning. Många djur slaktas på europeiska slakterier utan bedövning innan avlivning, eftersom det är olönsamt att ha skilda slaktlinjer. Som konsument kan det vara omöjligt att välja bort halal- slaktat kött. Märkningen är antingen obefintlig eller svårförståelig.
Det svenska kravet på att djuret ska vara bedövat innan slakt ifrågasätts med jämna mellanrum. Det finns ett stående uppdrag sedan dåvarande jordbruksminister Annika Åhnbergs tid till Jordbruksverket (tidigare Djurskyddsmyndigheten) att se över alternativ, som kan tillfredsställa muslimer och judar. Det kommer inte sällan motioner från Folkpartister, som vill riva upp det svenska förbudet. För den som inte vill åka till andra länder för att studera slakt utan bedövning, finns en bra video som visar hur det går till. För att man ska kunna skära av halsen måste djuret ofta fixeras hårt och inte sällan vänder man djuret på rygg i en speciell vagga. Att se hur blodet sprutar i flera minuter medan djuret grips av panik är ingen uppbygglig syn. Välkommen ut i verkligheten Fredrik Reinfeldt!
3 kommentarer
Hej
jag undrar om de stämmer det du skriver om att man bedöver djur innan slaktet?
:) skulle bli väldigt glad om du svarade mig ;)
ha de trevligt
Ja, Geida och Alex, man bedövar djur, bland annat med bultpistol (http://sv.wikipedia.org/wiki/Bultpistol), gas och el.
Och Gunella, om jag var du så skulle jag plocka fram IP-numret till Alex och lämna in en polisanmälan för olaga hot.
JA var inte Sveriges Vetrinärer om att inte tillåta Halaslakten .
hur blev det så här då ??
jag frågade i maj , och upplevde att vi inte tillåter Halalslakt
jo visst ska djuren bedövas
Tack Gunnela för att du vågar ta i frågan
då min son föder upp dessa VACKRA KÖTTDJUR HOPPAS JAG ATT DE INTE NÅR NÅGON HALALSLAKTERI
HUR KAN DJURÄGARNA AGERA ?
BARBRO
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<1