Vetenskapligt underbyggda regler anpassade till djurslag kommer att bli för krångligt och kommer inte att tillämpas anser Kommissionen. Därför föreslår Kommissionen max 9 timmar för djur som transporteras till slakt och 20 timmar för övriga djurtransporter, som omfattar 70 % av de djur som transporteras inom EU. Efter 9 timmars vila, kan transporten fortsätta. I glesbygd kan tiderna utökas med två timmar. Förslaget innebär att unga djur, som icke avvanda kalvar, ska kunna transporteras 20 timmar utan vila, foder och vatten – en klar försämring från djurskyddssynpunkt. Det är förenkling som dominerar förslaget och de nio timmarna är en anpassning till chaufförernas maximala körtid. Införandet av sattelitnavigationssystem på transportbilarna ska lätta den administrativa bördan och kontroll av efterlevnaden av regelverket.
Det politiska trycket har varit hårt på Kommissionen att skärpa den gällande förordning 1/2005 för transport av levande djur. Processen kring denna var lång. Redan 2003 föreslog dåvarande kommissionären Byrne en anpassning av den maximala transporttiden av djur till chaufförernas maximala körtid d v s 9 timmar. Det var också det förslag som det nederländska ordförandeskapet presenterade 2004. Men bl a Irland, som på många fronter motsatt sig skärpningar av transportlagstiftningen, förkastade förslaget. Det var då en stor besvikelse för djurskydds-organisationerna som mobiliserat på alla fronter för att minska de maximala transporttiderna.
Kommissionen har genomfört en omfattande konsekvensanalys. Den har visat att efterlevnaden av dagens regelverk är dålig i många av de 27 medlemsstaterna. Ett av skälen är att regelverket uppfattas för krångligt. Det var också Veterinärfederationens, FVE, position. Kommissionen säger därför att en kategorisering av transporttider och utrymmesbehov till olika djurkategorier komplicerar situationen och löser inte problemet. Ett vetenskapligt angreppssätt skulle inte innebära en lättförståelig och en väl tillämpad lagstiftning säger Kommissionen – anmärkningsvärt. Det innebär att EFSA:s vetenskapliga rapport från 2002 läggs åt sidan. Man framför att dagens maxtider för transport på 24 timmar för grisar och 29 timmar för nötkreatur nu minskas till max 20 timmar, för att därigenom ge sken av att förslaget innebär en klar djurskyddsmässig förbättring. Men man ökar transporttiden för unga djur, vilket är det mest allvarliga från djurskyddsynpunkt. Man accepterar även i fortsättningen upprepningar av transportmomenten. Av konskvensanalysen framgår att vissa regioner är starkt beroende av handel med levande djur. Risken är stor att man kan kringå kravet på max 9 timmar vid direkt transport till slakt.
Kommissionen hävdar att man i sitt förslag ökar utrymmeskraven i transportbilarna. Detta är en sanning med modifikation. Förslaget motsvarar ungefär vad som gäller idag för korta (max 8 timmar) transporter och knappt det, medan utrymmeskraven för längre transporter är något generösare.
EU-parlamentet ska vara medbestämmande och det kommer man inte hinna med innan parlamentsvalet i juni. Det kommer att bli upp till det svenska ordförandeskapet att driva frågan vidare. Grattis Eskil Erlandsson!
En kommentar
Jag vänder mig absolut emot dessa långa och plågsamma djurtransporter med tät,tät packade djur som i vissa fall står ovanpå varandra!Utan både mat,vatten och raster!Hur kan man som människa behandla sina egna medvarelser på ett sådant grymt sätt?
Behandla människan på samma sätt!
Då får man känna på hur djuren behandlas och kanske vaknar.
Sluta äta kött,jag skulle aldrig göra det!