Alla vill ändra EU:s jordbrukspolitik, men ingen säger hur

Sveriges Konsumenter ordnade i fredags 17 april en hearing med kandidaterna till EU-parlamentet. Inte så förvånande talade alla om vikten av klimatåtgärder. Djurskydd är idag en marginell fråga. Det är enkelt och populistiskt att kritisera EU:s jordbrukspolitik (CAP). Det inser Marit Paulsen, som vill ha en omreglering. Men övriga kandidater, tror jag, har väldigt lite kläm på hur CAP ser ut idag och vad som är alternativet. Jag tror att man lever kvar i gamla uppfattningar om 50 % av EU-budgeten och kött – och smörberg. Vet man att miljöstöden värnar den så älskade ekologiska produktionen och att stödet till bönderna kräver att man hävdar marken och uppfyller lagstiftning på miljö, djurskydd och livsmedelssäkerhet.

BEUC den europeiska konsumentorganisationen har tillsammans med sina medlemsorganisationer utformat en guide/pakt som Sveriges Konsumenter vill att blivande parlamentsledamöter ska skriva under (www.consumerpact.eu). Det innebär ett löfte att driva dessa frågor inom EU. Inom området livsmedel vill man hjälpa konsumenterna att göra medvetna val. För mig innebär det att konsumentorganisationerna ska driva frågan kring klimat – och ursprungsmärkning. Bland parlamentarikerna fick jag här stöd av i stort sett samtliga kandidater. Ella Bohlin (KD) gläder med att kräva GMO-märkning på livsmedel producerade av GMO inklusive foder. Åsa Westlund (S) tycker att det svenska nyckelhålet är bra och är skeptisk till Kommissionens förslag till att införa industrins GDA- märkning (Guidelines Daily Allowances). Många förespråkar rätten för enskilda medlemsländer att gå före d v s EU-reglerna ska vara ett golv och inte ett tak. Man ska exempelvis kunna säga nej till GMO. Det tycker såväl Håkan Larsson (C), Mikael Gustavsson (V), Isabella Lövin (MP) och Sören Wibe (JL).

Jan Bertoft, Sveriges Konsumenter ville ta bort jordbruk – och fiskepolitik från dagordningen, men Isabella Lövin tyckte att det var viktigt att få tala om frågorna eftersom jordbruket har stor betydelse för klimatet och energifrågorna. Marit Paulsen framförde att vi borde lära oss mer när det gäller evidensbaserad argumentation inom livsmedelsproduktionen. Titta på läkarvetenskapen säger Marit. Jag förmodar att hon refererade till debatten kring ekologiska livsmedel. Hon hävdade att jordbruket kan ställa om till ett icke beroende av fossila bränslen, vilket möttes av skepsis av Lasse Helander, Biodynamikerna.

Kommentera artikeln

Din e-post kommer aldrig publiceras eller ges vidare.