Miljöfrågor kopplade till maten och antibiotikaresistens är områden som föreningen vill driva 2010 och framåt. På årsmötet i går fick styrelsens förslag årsmötets stöd. Föreningen vill vara en källa för fakta runt matens påverkan på miljön och, om jag får bestämma, också på djurskyddet. När det gäller antibiotikaresistens så ska vi ställa krav på att den mat vi äter inte är en väg att överföra antibiotikaresistens från djur till människa. Men det gäller också att få förståelse för att vi som patienter inte ska kräva antibiotikabehandling när det är onödigt. I går blev jag vald till ordförande i föreningen. Det blir en tuff utmaning för oss i styrelsen.
Föreningen Vi konsumenter är den medlemsförening inom Sveriges Konsumenter, som samlar personmedlemmar. Vi vill samla aktiva engagerade konsumenter för att driva viktiga konsumentfrågor. En enkät till medlemmarna och ett besök på Konsumentverket i december förra året, pekade på att det var rätt att fokusera området miljöfrågor i samband med livsmedelskonsumtion. Målsättningen är inte att sätta igång något eget faktasamlande utan snarare att ge källor/länkar på hemsidan för att underlätta för de konsumenter, som söker kunskap för att kunna göra medvetna val eller vill ändra sitt beteende.
Den kända konsumentjournalisten Charlotte Reimersson, som var med på årsmötet, is still going strong. Hon hade kloka och skarpa synpunkter på såväl Vi Konsumenters planer som Sveriges Konsumenters valstrategi. Charlotte angav handelshinder, som det starkaste argumentet som industrin använder, när man vägrar skärpt lagstiftning eller att det ställs krav på ökad livsmedelsäkerhet. För mig var detta ljuv musik (som framgår av tidigare bloggar). Jag vill inte att frihandeln ska vara överordnad rättmätiga krav på livsmedelsäkerhet, miljö och djurskydd. Belgisk Blå är ett negativt exempel på kravet på fri handel. En djurras godkänd i ett EU-land måste accepteras av alla EU-länder. Jag ställer heller inte upp på fri handel med sjuka djur. Om Sverige nu lyckats befria sig från vissa allvarliga smittsamma djursjukdomar, vill vi kunna behålla detta goda djurhälsoläge. Starka krafter, som EU-kommissionen, vill att Sverige ska släppa på sina restriktioner när det gäller handel med djur.
En kommentar
Grattis Gunnela!