Jag känner mig lite som en Gudrun Schyman

Tryck ner mig och jag reser mig upp och hittat andra vägar. Det känns inte svårt att hitta supporters och utmaningar. Och det finns mängder av viktiga frågor att jobba med. Förutom hjärtefrågan djuromsorg, kan man fortsätta med att kämpa för att debatten ska handla om hållbar livsmedelsproduktion och inte om antingen konventionellt eller ekologiskt. Att konsumenterna ska kunna göra medvetna val med utgångspunkt från miljö, etik, hälsa, klimat och ursprung. Och jätteviktigt att vi kämpar på för att motverka antibiotikaresistens. Så här på Mors dag är det självfallet också viktigt att värna nästa generations möjligheter att få njuta av ett fantastiskt vackert öppet svenskt landskap. Bevara den svenska åkerjorden! Jag ska inte ägna mig åt Let´s dance och är inte inbjuden att medverka i ICA-reklamen, men i morse liknade min son mig med en Duracel-kanin. Det ni!

Ser jag tillbaka på min ”karriär”, har den varit full av Gudrun Schyman-erfarenheter. Det har nog varit en hel del män i min omgivning som inte gillat starka kvinnor. Blev det för starka motkrafter har jag brutit upp. Att tumma för mycket på sina värderingar, det går inte och man måste känna att man har möjlighet att göra nytta. Det gäller att gå vidare och det har varit möjligt att hitta andra plattformar. Men i karriären finns också andra manliga ledare, som ställt upp på en medarbetare, som inte alltid var så bekväm. Som gett uppmuntran och varit vindskydd när det blåste snålt. Jag tar mig faktiskt friheten att nämna några av dem vid namn Birger Isacson (ombudsman på LRF på 80-talet) Sven Tidala (dåvarande VD Slakteriförbundet) och Jan de Woul, Torsten Andersson, Bo Dockered och Hans Johnson, LRF och Sören Persson (Svenskt Sigill). Det finns många fler, men detta är delvis historia.

I nästa vecka ska jag föreläsa på SVA:s seminarium om antibiotika och antibiotikaresistens, som representant för Sveriges/Vi Konsumenter. Och på onsdag är det utdelningen av Änglamarkspriset. Det känns bara så roligt att få vara en av tolv nominerade från ursprungligen rekordartade 127 kandidater.

Kommentera artikeln

Din e-post kommer aldrig publiceras eller ges vidare.